It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Roztroušená skleróza souvisí s mnoha nepříjemnými projevy. Jedním z nich jsou i milostné potíže a snížená sexuální touha. Řešení se však nabízí vždy, a proto nezoufejte, máme pro vás několik tipů, které vašemu partnerskému vztahu mohou pomoci. Na začátek si ale řekněme, jak roztroušená skleróza intimní život ovlivňuje.

Při roztroušené skleróze dochází k poškození ochranných obalů nervových vláken, vlivem toho je narušen přenos informací mezi centrálním nervovým systémem a genitáliemi, což způsobuje narušení sexuálních funkcí, které jednoduše už nefungují tak jako dříve. Ve skutečnosti se pak vše může projevovat sníženou sexuální výkonností, menší citlivostí genitálií, obtížemi s erekcí, menší vaginální vlhkostí, problémy s dosažením orgasmu nebo snížením svalového napětí pochvy.Milostné potíže mohou vzniknout ale i v důsledku jiných projevů roztroušené sklerózy či vlivem léčby. Například únava může utlumit sexuální touhu. Co se týká změny citlivosti, je možné, že to, co bylo ještě nedávno příjemné, se stane zcela nepříjemným.1

Za sexuálními potížemi může však stát i psychika. Pokud trpíte depresemi, nejste spokojení nebo jste v důsledku své zrádné nemoci ztratili kdysi normální sebevědomí, může se to lehce projevit i problémy v intimním životě. Určitě to ale není nic, co nelze překonat a užívat si jako dříve, ať už je to cokoli. 

Jak si zase začít užívat intimní život2, 3, 4

Pokud jste už zjistili, odkud vaše potíže pochází, je načase je začít řešit. Ze všeho nejdříve si otevřeně promluvte se svým partnerem. Ne každý je pro zkoušení nových věcí a používání různých erotických pomůcek, ale zkuste pro jednou vše. Vaše tělo už nefunguje jako dřív, a tak může reagovat na různé podněty úplně odlišně než kdysi. Zjistěte společně se svou polovičkou, co je vám příjemné a co už ne. I hledání může být zábava.

Při čtení těchto řádků není třeba se červenat, natož si připadat nějak trapně. Jde přece o to, abyste se cítili šťastní a spokojení, proto čtěte dál. Sexuologové radí vyzkoušet nejen sexuální pomůcky, ale i nové pozice. Misionářská poloha už nemusí splňovat žádaná očekávání, začněte proto experimentovat. Zkoušejte jednoduše, co se dá.

Většinou se říká, že nejlepší sex je ten spontánní. Ovšem nic není pravidlem a ve vašem případě to může být právě naopak. Domluvte se společně s partnerem na dni, čase a nejlépe i místě, abyste se cítili co nejlépe a společnou chvilku si nadmíru užili. Pokud se po večerech už cítíte příliš unavení, jelikož u roztroušené sklerózy je únava jedním z hlavních projevů, zkuste si najít intimní chvilku ráno, kdy budete ještě plní energie a zároveň si tak zpříjemníte start do nového dne. 

V případě, že trpíte suchostí vaginální sliznice, což není u roztroušené sklerózy nic neobvyklého, používejte lubrikační gel a jeho množstvím nešetřete.

Bolestnou bariérou spokojeného sexuální života může být také zvýšená svalová slabost nebo křeče, které nejsou ničím příjemným, obzvláště když nás překvapí při tak příjemných chvílích. Zkuste proto trochu zaexperimentovat s novými pozicemi, které bolesti zmírní. Nabízí se také požádat partnera o masáž, což může být skvělým způsobem, jak uvolnit tělo a navodit intimní atmosféru.

Jestli je roztroušená skleróza velmi, velmi častým tématem ve vašem partnerském životě a touha po milostných hrátkách zmizí. Není tak na škodu „hodit“ nemoc někdy za hlavu a určit si třeba dobu, kdy o ní nepadne ani slovo. 

Sečteno, podtrženo, nevzdávejte to!

Vždy se o svých problémech můžete také poradit s lékařem. Při poruše erekce je možné i předepsání vhodných léků. Co nejotevřenější komunikace se svým partnerem je však nejdůležitější. Rozhodně se nesmiřte s tím, že pokud trpíte roztroušenou sklerózou, musíte se intimních chvilek se svou láskou vzdát, natož abyste si je přestali užívat. Pokračujte v hledání toho, co na vás v intimním životě funguje a rozhodně se nenechte ničím odradit, jednou to vyjde.

 

Zdroje:

  1. LAVA, Neil. Maintaining Intimacy With Multiple Sclerosis. Dostupné na: www.webmd.com
  2. GRIFFIN, R. Morgan. MS and Your Sex Life. Dostupné na: www.webmd.com
  3. Website „Verywell health“ Stachowiak, Julie. Sex Issues of Women With Multiple Sclerosis. Dostupné na: https://www.verywellhealth.com/sex-tips-for-women-with-multiple-sclerosis-ms-sex-2440626
  4. Website „MS Trust“ Sex and MS: relationship with depression, fatigue and disability. Dostupné na: https://www.mstrust.org.uk/latest/research-news/ms-research-update-sex-and-ms-relationship-depression-fatigue-and-disability